Košarica
Brezplačna dostava ob nakupu nad 40€

Se želite pogovoriti?

Pokličite nas na 070 543 038

Socialna omrežja

Tommy Chong: Bog ima smisel za humor

»Bog ima smisel za humor. Hkrati nam je dal Trumpa za predsednika in legalno travo, da prestanemo njegovo predsedovanje,« je v svojem stilu začel najbolj eminenten gost berlinske Mednarodne konopljine poslovne konference ICBC, Tommy Chong – bolj zadeta polovica kultnega dueta Cheech & Chong. »Spoznala sva se tako, da sem se ga preprosto želel dotakniti, saj je bil prvi Mehičan, ki sem ga kdajkoli videl. Ustvarila naj bi bend, pa sva delala 40 minut komedijo. Z očetovim avtom brez brisalcev sva se peljala po dežju in sama sproti brisala sprednje steklo. Enkrat vmes se je predstavil: jaz sem Cheech.«

Cheech & Chong rahljate stereotipe o konoplji že od 60′

Stereotipe o konoplji, ki jih je širila uradna propaganda, rahljata že od konca šestdesetih, ko sta začela s stand up nastopi in albumi, polnimi zajebantskih skečov, ikoni konopljinega gibanja pa sta postala z »zadetkarskimi« filmi Up in smoke (1978), Cheech & Chong’s Next Movie (1980), Nice Dreams (1981), Things Are Tough All Over (1982) in Still Smokin (1983), ki jih je režiral prav Chong. »Če se že moram odločiti, je moj najljubši Still Smokin, ker nama je uspelo narediti, kar nisva mogla na stand upu in v avdio posnetkih.« Ko smo si skupaj z njim ogledali legendarni kader iz prvenca Up in smoke, v katerem Cheechu poda gromozanski zvitek, se je tudi sam nasmejal do ušes. »A ni to smešno?«

Chong Care v ZDA

»V vsem je humor. Ta je izjemno pomemben, daje tudi moč, saj ljudje želijo biti okrog človeka, ki jih nasmeji. Je pa izbira vsakega posameznika, ali se bo smejal in bo srečen, ali ne.« In tako, skozi humor, Chong jemlje vse, tako dobre, kot slabe stvari, ki so ga v življenju doletele. In veliko jih je kakopak povezanih s konopljo, tudi njegovo okrevanje po zahtevni operaciji raka na debelem črevesu. »Ne znati si zamišljati, kako je, ko se ne moreš ‘posrati’ kot človek,« je značilno jebivetrsko začel svojo zgodbo. »Konoplja me je pozdravila, saj mi je povrnila tek, da sem se lahko pobral. Ko sem začel znova kaditi, je vse v hladilniku spet zgledalo okusno. Trava me je tudi pomirila, z njeno pomočjo sem si lahko zamislil, da bom ozdravel.«

Predlaga, da bi v ZDA uvedli »Chong Care«, pri katerem bi država kupovala konopljo za vse paciente. Zato sta mu tudi blizu evropski model zdravstva in Nemčija, ki zdaj za nekatere paciente uvaja medicinsko konopljo na račun zdravstvene zavarovalnice. Zaradi tega se je tudi z veseljem udeležil konference, seveda pa predvsem, »ker bom v teh dneh lahko poskusil toliko vrhunske marihuane in to zastonj.«

Chonga zaprli za 9 mesecev

Bil je tudi eden izmed številnih, ki je čez lužo zaradi konoplje pristal v zaporu in to za devet mesecev. Leta 2003 je podjetje njegovega sina Parisa Nice Dreams, ki je prek spleta prodajalo bonge in vodne pipe za kajenje konoplje, pristalo v preiskavi državnega tožilstva Pipe Dreams. Chong je bil obtožen promocije in financiranja podjetja, ki prodaja pripomočke za kajenje prepovedane droge in krivdo priznal, da je pregona rešil sina in ženo.

»Zapor je bil zame dobra izkušnja. Bilo je res fascinantno, saj sem spoznal ogromno ljudi: odvetnike, zdravnike, gojitelje. Veliko sem razmišljal, napisal sem dve knjigi in končal srednjo šolo, saj moraš kot zapornik zaključiti izobraževanje. Če si zvezda, ti je prav tako lažje. Vsi so bili prijazni in se hoteli fotografirati, tudi pazniki. Nekateri so samo zato hodili na obisk v zapor, zato so morali fotografiranje z menoj ukiniti.« Celico si je delil z »volkom iz Wall Streeta« Jordanom Belfortom in ga bojda tudi spodbudil, da je napisal svoje spomine, po katerih je Martin Scorsese posnel film z Leonardom DiCapriem kot »volkom«. A zaveda se, da za marsikoga ni tako lahko, kot je bilo zanj in zato tega problema ne jemlje zlahka. »Ljudi aretirajo zaradi rase, ne zaradi drog, to se dogaja. In to je svinjarija, ki se mora končati.«

Kako se je Chong prvič srečal s konopljo

Še zdaj se slikovito spominja svojega prvega srečanja s konopljo. »Star sem bil 17 let, ko je en glasbenik s seboj iz Kalifornije prinesel ploščo Lennyja Bruca in džoint. Točno vem, kateri komad je igral: Lonely Woman od Ornetta Colemana. Bilo je prelepo.« Nakadil se ga je tudi z nekaterimi člani Beatlov, predvsem z Georgom Harrisonom, pa z znanimi komiki, kot sta George Carlin in Richard Prior. A težkih drog, pravi, se je vedno izogibal. »Ko sem videl, kaj je heroin naredil Jimiju Hendrixu, takšnemu talentu in dobremu pobu, sem si dokončno rekel, da to ni zame.«

Zato od nekdaj prisega na konopljo, ki zanj predstavlja tudi duhovno zatočišče. Danes najbolj uživa, ko preizkuša različne sorte in slika ali kipari skulpture iz recikliranega materiala. »Konoplja pomaga, da se začneš zavedati samega sebe, kontrolirati misli, ponuja vstop v zavest. Deluje na kreativnost možganov, zato je veliko izumov nastalo kot rezultat zadetosti. Tudi sam sem na travi dobil ogromno idej. Skratka, ne bi bil danes tukaj, če ne bi kadil,« je sklenil brez dlake na jeziku.

Video o konoplji – Konopljina konferenca, Berlin 2017

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

Brezplačna dostava

Za naročila nad 40€

Strokovna podpora

in pomoč pri nakupu

Brezplačno svetovanje

070 543 038

100% varno plačilo

Kartica / Po povzetju / Predračun